مقاله علمی ، مقالات علمی ، بانک مقالات علمی ، علمی ، pdf ، بانک مقالات علمی و پژوهشی ، پروفسور حسابی ، موسسه پروفسور حسابی ، مجموعه مقالات علمی
  مرورگر پیشنهادی

برای مشاهده بهتر این وب سایت از مرورگرهای Google Chrome Safari و Maxthon استفاده نمایید. برای دانلود آخرین نسخه هر مرورگر بر روی آیکون آن کلیک نمایید.


  سایر زبان ها


  منوی اصلی سایت
منوی کاربری
صفحه اصلی
 اهداف موسسه
تماس با ما
 ارسال ایمیل
سایر راه های ارتباطی
تبادل لینک
 ATOM
 RSS
امکانات سایت
تست آنلاین Html
رمز نگاری Java و Html
نمایش کد رنگ های Html
ساخت آنلاین کد
آمار لحظه به لحظه جهان
خبرگزاری های ایران
روزنامه های ایران
دانشگاه های ایران
سازمان های دولتی ایران
سفارت خانه های خارج در ایران
سفارت خانه های ایران در خارج
سایت های مخابرات ایران
بانک های ایران
اتاق های بازرگانی

  عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه سایت و دریافت جدیدترین مقالات ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید و روی عضویت کلیک نمایید


  آمار

امروز :
زمان : Display Time
تعداد افراد آنلاین : نفر
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
کل بازدید : عدد
آخرین بازید :
آخرین بروز رسانی :
كل مطالب ارسال شده: عدد
تعداد نویسندگان : نفر

  حمایت از بیماران


آخرین مطالب


   سانتریفیوژ چیست؟
ارسال شده در: شنبه 22 تیر 1392   نویسنده : پیمان معماریانی   بازدید : مرتبه نظرات ()

سانتریفیوژ چیست؟
طی سال های گذشته و همزمان با پیشرفت هایی كه در زمینه استفاده از انرژی هسته ای صورت گرفته است ، مجموعه ای از مفاهیم و عبارات نیز وارد زبان روزمره فارسی شده كه اگر چه بارها در رسانه ها شنیده می شوند‌،اما برخی از آنها در اذهان مردم شفافیت چندانی ندارند. یكی از این عبارات "سانتریفیوژ" است.
سانتریفیوژ انواع و اقسام مختلفی داشته و استفاده از آن در بحث تولید انرژی هسته ای تنها یكی از موارد كاربردی آن است . شاید ساده ترین نوع استفاده از این تكنیك ، ریختن سبزی های شسته شده در سبدی مخصوص و چرخاندن آن با استفاده از دستگیره و خارج نمودن آب اضافی از آنها باشد.
سانتریفیوژ به هر دستگاهی گفته می شود كه با سرعت زیادی به دور خود چرخیده و در همین حال با استفاده از نیروی گریز از مركز ایجاد شده ، مواد درون خود را نیز به بیرون پرتاب می كند.

بررسی این فرایند در نوع خود كار ساده ای است . آزمایشی ساده می تواند بسیاری از علامت ها پرسش ها را از میان بردارد . سطل آبی را برداشته و در حالی كه تا نیمه پر از آب است ، با سرعت به دور خود چرخانده و پس از چند دور پرتاب كنید.
به خوبی دیده می شود كه به واسطه نیروی گریز از مركز ایجاد شده ، آب درون سطل از آن بیرون نمی ریزد. این امر ، پایه و اساس سیستم های سانتریفیوژ به حساب می آید .
در یك سانتریفیوژ واقعی نیز فرایند مشاهبی روی می دهد . به واسطه چرخش بسیار سریع محفظه ای به دور خود، هر آن چه در درون آن وجود دارد به سمت بیرون تحت فشار قرار می گیرد . این دستگاه می تواند در بر گیرنده هر ماده ای باشد ، از نمونه های خونی گرفته تا مواد شیمیایی مختلف از این رو نمونه های آن بسیار متنوع است .

به عنوان مثال ناسا دارای سانتریفیوژ عظیمی است كه از آن برای قرار دادن فضا نوردان در معرض نیروهای شدید استفاده می شود. نیروی گریز از مركز تولید شده در این سانتریفیوژ می تواند شبیه سازی بسیار مناسبی از نیروی گرانشی باشد كه در زمان پرتاب فضاپیماها بر بدن هوا نوردان وارد می شود.
سانتریفیوژ لازم اصلی غنی سازی اورانیوم
 در فرایند تولید سوخت هسته ای و استفاده از آن در نیروگاه ها ، كه با هدف تولید انرژی نظیر الكتریسته صورت می گیرد ، سانتریفیوژها نقش اساسی را در غنی سازی اورانیوم ایفا می كنند، به طوری كه در صورت نبود آنها عملا مانع بزرگی بر سر راه غنی سازی اورانیوم به وجود می آید .

پس از كه سنگ معدن اورانیوم از معادن استخراج شد ، آسیاب شده و به شكل پودر در می آید .بر اساس برآوردهای صورت گرفته از هر تن سنگ معدن اورانیوم بالغ بر 140 كیلوگرم اورانیوم طبیعی حاصل می شود كه فقط می توان حدود یك كیلوگرم اورانیوم خالص 235 به دست آورد ، یعنی در مجموع یك كیلوگرم اورانیوم خالص از هر هزار كیلوگرم سنگ معدن اورانیوم.

در ادامه ، اسید سولفوریك به مواد افزوده شده و پس از طیشدن چند مرحله دیگر ، اكسید اورانیوم با اسید سولفوریك تركیب می شود و در نهایت سولفات اورانیل حاصل می شود و در آخر با افزودن حلال های مخصوصی به سولفات اورانیل ، ماده جامدی به نام كیك زرد به وجود می آید كه شامل 70 درصد اورانیوم بوده و دارای خواص پرتوزایی (رادیواكتیویته ) است . برای غنی سازی اورانیوم ، باید ابتدا كیك زرد را با اتم فلوئور تركیب كرد و به صورت گاز هگزافلوراید اورانیوم درآورد. از اینجا به بعد است كه غنی سازی اورانیوم به واسطه استفاده از فناوری سانتریفیوژی كامل می شود.
البته روش های مختلفی برای این كار وجود دارد ، اما بررسی ها نشان داده اند كه استفاده از سانتریفیوژ بهترین و موثرترین روش برای غنی سازی اورانیوم است .
تاریخچه
 غنی سازی اورانیوم با استفاده از فناوری سانتریفیوژ برای نخستین بار حدود 40 سال پیش به وسیله مهندسی آلمانی به نام "زیپه" صورت گرفت.
البته از آن زمان تا اكنون این فناوری با تغییرات و پیشرفت های گوناگونی همراه بوده است . روش سانتریفیوژ در مقیاس صنعتی ابتدا در هلند در دهه 60 میلادی به كار گرفته شد . برای این منظور توسعه مواد با استقامت و خواص ویژه و ساخت یاتاقان های پیشرفته برای سانتریفیوژهایی با سرعت دورانی زیاد لازم بود. در آلمان و انگلستان نیز این روش توسعه یافت و در سال 1970 سه كشور آلمان ، هلند و انگلستان شركت URENCO را برای توسعه این فرایند و عرصه سرویس غنی سازی به بازار بین المللی تشكیل داده اند.

این فرایند در دهه 80 در كشورهای آمریكا ، فرانسه ، ژاپن ، استرالیا و چند كشور دیگر نیز به كار گرفته شد. البته باید یادآوری كرد كه استفاده از سانتریفیوژ برای جداسازی مواد با جرم های ویژه مختلف از صد سال پیش شروع شده است ، ولی در آن زمان بحث غنی سازی به هیچ وجه مطرح نبود. از سال 1919 میلادی این روش برای جداسازی ایزتوپ گازها استفاده شد . در جنگ جهانی دوم هم سانتریفیوژ برای غنی سازی اورانیوم به كار رفت.
جدا از استفاده از این فرایند در غنی سازی هسته ای ، استفاده از آن برای دانشمندان علوم مختلف مزایای قابل توجهی داشته است . دانشمندان می توانند با استفاده از این تكنیك ، به جداسازی مایعات و تفكیك آنها به ذرات سازنده آنها بپردازند و جالب این است كه پس از توقف فرایند سانتریفیوژ ،ذرات جدا شده دیگر با یكدیگر تركیب نمی شوند.

یكی دیگر از موارد استفاده از سانتریفیوژ ، در مور پزشكی ، و تجزیه و تحلیل نمونه های خونی است . زمانی كه نمونه خونی در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد ، دستگاه شروع به چرخش بسیار سریع كرده و در ادامه ، عناصر سازنده خون از یكدیگر جدا می شوند؛ طوری كه سلول های خونی در كف محفظه و سلول های پلاسما به بالای محفظه می روند.
امروزه استفاده از این تكنیك در فعالیت های هسته ای به دلیل پیچیدگی ها و دشواری هایی كه دارد ، فرایندی سخت و پر هزینه به حساب می آید و از این تكنیك تنها برخی كشورها جهان می توانند استفاده كنند، و معمولا فناوری آن به جهت مزایای قابل توجهی كه به همراه دارد در دسترس سایر كشورها قرار نمی گیرد.© کپی رایت توسط نیروگاه های تولید پراکنده { بانک مقالات علمی و پژوهشی } ؛
کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این موسسه ، گردآورندگان و نویسندگان مقالات است.
برداشت مقالات تنها با ذکر منبع و درج لینک فعال امکان پذیر است.

شماره مطلب ارسالی : 2150
آدرس لینك مستقیم به این مطلب : www.Memariani.ir/post/2150
دسته بندی : مقالات علمی ، 
برچسب ها : سانتریفیوژ , انرژی هسته ای , اورانیوم غنی شده , انواع و اقسام سانتریفیوژ , ایران , اورانیوم با غلظت بالا ,

  معرفی سایت

وب سایت علمی ، آموزشی


  جستجوگردر این سایت
در كل اینترنت

  موضوعات
دسته بندی مطالب
در مورد این سایت
اهداف
دیزل ژنراتور
سازمان های مردم نهاد (NGOs)
مقالات علمی
برق ، الكترونیك و مخابرات
رباتیك و هوش مصنوعی
معرفی سایت
فناوری اطلاعات و کامپیوتر
آموزش هك
ترفند
تجارت الکترونیک
فناوری نانو و نانو ذرات
مهندسی مکانیک
ریاضیات
فیزیک
عمران و شهرسازی
معماری و هنر
نجوم
مدیریت
روانشناسی
فال و طالع بینی
شعر و داستان
وب و وبلاگ نویسی
كدهای جاوا اسكریپ
قالب سایت و وبلاگ
بیوگرافی و زندگینامه
آشنایی با رشته های تحصیلی
کار آفرینی و استخدام
ورزش و تندرستی
پزشکی و بیماریها
آشپزی و شیرینی پزی
معلومات عمومی
متفرقه
دانلود مقالات
دانلود كتاب
نشریات الكترونیك
اخبار موسسه و سازمان ملی جوانان


  لینكدونی
· نستعلیق آنلاین
· ساخت فلش بنر آنلاین
· نایت اسکین

  ابر برچسب ها
java script , دانستنی های خیلی جدید , داستانک , دانستنی های کشور ها , بهترین کدهای جاوا , پند , داستان پندآموز , دانستنی های قاره ها , دانستنی های خیلی جالب , دانلود كد جاوا , جاوا اسکریپ , سری جدید بهترین دانستنی ها , دانستنیهای علمی جدید , the best java code , جدیدترین كدهای جاوا , بهترین كدهای جاوا , كد جاوای خفن , دانستنی های روز , دانستنی های خورشید , پند آموز , نایاب ترین كدهای جاوا , دانستنی های جدید , كد جاوا اسكریپ جدید , مطالب جالب , مطالب آموزشی جدید , دانستنی های جهان , دانستنی های علوم , دانستنی های حیوانات , دانستنی های کوتاه , دانستنی های اقیانوس ها , كد جاوا , داستان کوتاه , بهترین و جدیدترین دانستنی های روز , دانستنی های روز جهان , javascript , Code java , دانلود كد جاوا اسكریپ جدید , جاوا , دانستنی های جدید و جالب , دانستنی های دانشمندان , كد جاوا اسكریپ , code java script , دانستنی های کاربردی , دانستنی های نجوم , java , مطالب جالب علمی , جدیدترین مطالب جالب , کد جاوا , مجموعه بهترین دانستنی ها , كد جاوای توپ ,


© تمام حقوق این سایت و مطالب آن متعلق به نیروگاه های تولید پراکنده می باشد و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر نام و درج لینک فعال سایت مجاز است.

Copyright © 2006-2018 - by www.NGO-Ph.ir & Memariani.ir . All right reserved

طراحی قالب توسط : پیمان معماریانی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات